Fyrendal kirke- 1 søndag i advent

af nov 26, 2016Årets gang0 Kommentarer

I vores sogn er vi en lille gruppe (som meget gerne vil være større) på 2 personer, der pynter vores kirker ved højtiderne.
I dag har Sara Nielsen og jeg været i Fyrendal kirke for at pynte op til 1. søndag i advent. Det var utroligt hyggeligt. Det er noget vi glæder os til og det er et koncept som sagtens kan udvikles meget mere.
Herunder ser du vores hyggestund fra start til slut.
Det eneste vi nu mangler er at få sat alle de små buketter i holdere, og få sat lys i hele vejen ned langs bænkene.

Det vil glæde os så meget om I kære læsere skulle have løst til at komme til en noget anderledes gudstjeneste i morgen i Fyrendal kirke kl. 10. 30
Det bliver en fest dag for det nye meninghedsråd bliver sat ind denne dag og dersker meget meget andet.
Det er sikkert også lidt godt til ganen efter højtiden.

0 kommentarer

Indsend en kommentar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Denne side bruger cookies. Naturligvis bagt på brændekomfur, og med kærlighed. Ønsker De ikke dette kan De fravælge det, men bemærk at De derved også fravælger en dejlig kop kaffe, lavet på Madam Blå til at skylle den ned med. ;-) De kan læse mere om hvad vi bruger cookies til, ved at følge linket, men vi lover at vi nok skal passe godt på Deres personlige oplysninger, samt behandle dem fortroligt.   Læs mere